Hovorí vám niečo pojem vizualizácia? Táto metóda mentálneho tréningu, ktorou si predstavujte situáciu tak, ako by ste chceli, aby sa udiala, výrazne pomáha športovcom pri ich výkone. Najmä v hraničných situáciách. Prečítajte si, ako vďaka vizualizácii skóroval mladý futbalista.

Vizualizácia v športe alebo vidieť gól dopredu

Pali, tréner miestneho futbalového klubu mi porozprával príbeh, ktorý prekonal moje najoptimistickejšie očakávania o mozgoch a schopnostiach mladých futbalistov.

„Predstav si“, hovorí Pali, „že stojím s Borom v stredovom kruhu pred začiatkom druhého polčasu. Boro mal v prvom polčase šesť čistých gólových šancí a nedal ani jeden gól. Skvelý ťah na bránu, priebojnosť, ovládanie lopty, ale gól akoby mu nebol súdený.“ Toto je podľa trénerských skúseností vcelku riziková situácia. Družstvo je nespokojné s takým množstvom nepremenených šancí, stratí na chvíľu koncentráciu a z rýchleho protiútoku dostane gól. Občas sa potom povie, že uriekli šťastenu, alebo „nedáš, dostaneš“.

V tejto chvíli v kruhu pred začiatkom druhého polčasu však Pali zachoval chladnú hlavu a rozhodol sa zmeniť obvyklú rétoriku. Miesto bežného „zaber, dáš to“ vytiahol iné kalibre. „Pamätáš si, ako nám Peťo rozprával o vizualizáciách? Že máš vidieť vopred, ako to bude? A potom to bude ľahšie? A hlavne, ak na tréningu také šance dávaš“.

„Také, aké som videl, tréner“

„Tréner, pamätám, hneď to urobím“, zatvára Boro oči, kým sa rozhodca blíži do stredového kruhu. Pali prehodí pár slov s rozhodcom, kúpi Borovi chvíľu naviac. Boro otvára oči „Tréner, dobre“ a Pali sa môže odpohybovať za čiaru. Len oni dvaja vedeli, čo sa dialo. Nevídaná to situácia v slovenskom futbale – chalan z U15 stojí so zavretými očami „neprítomne“ a programuje myseľ a tréner naťahuje čas s rozhodcom.

A Boro dal dva góly v nasledujúcich pár minútach. „Také, aké som videl, tréner“.

Strávil som v rámci dobročinnosti s tými chalanmi jeden zápas a jeden tréning. Občas ma počúvali, občas vôbec. Ale stačí, ak som čo len jednému zmenil spôsob, ako rozmýšľa o futbale a som s tým spokojný. Pretože len tí budú dominovať, ktorí vidia futbal inak ako ostatní a sú pri tom ochotní tvrdo trénovať. Potom sa všetko spojí do najlepšieho výkonu. Dnes už poznáme spôsoby, ako to urobiť.

Veľká poklona aj Palimu. Nie je mentálny kouč, ale pamätal si na Borove predchádzajúce slová „ja sa chcem zlepšovať každý deň“ a dobre vycítil, že toto je chvíľa na zmenu myslenia. Dobrá práca obaja.

Prečítajte si, ako vie mentálny kouč pomôcť športovcom zlepšovať ich športové výkony. Vizualizácia je jednou z metód, mentálny športový kouč však ovláda ďalšie nástroje, vďaka ktorým sa vie športovec v rozhodujúcej chvíli skoncentrovať na to najpodstatnejšie – na podanie maximálneho výkonu.