Stalo sa aj vám niekedy, že ste zabochybovali nad niečím, čo vám doteraz fungovalo a zrazu prestalo? Položili ste si aj vy otázku, funguje to, či nie? Verte, že aj keď sa niekedy nedostaví želaný výsledok, neznamená to, že vaše úsilie je márne, že metóda, ktorú ste aplikovali by stratila funkčnosť.

Funguje to, či nie?

Prišiel za mnou kapitán extraligových dorastencov.

„Urobili sme si vikingský rituál pred zápasom v sobotu a vyhrali sme“.

“Super, teším sa, že skúšate, čo vám hovorím” – ja mu na to.

“No ale urobili sme ho aj v nedeľu a prehrali sme.” – dodal smutnejšie.

Narazil na jednu z pascí nastavenia hlavy. Absolutizmus. Cieľom rituálu je nastaviť sa tak, že vydám zo seba všetko. Výhra je prirodzeným výsledkom. Pomalé neustále zlepšovanie sa je tu oveľa lepším kritériom.

Ak si nastavíme výhru ako jediné kritérium fungovania nejakej techniky, skôr či neskôr budeme musieť skonštatovať, že technika nefunguje. Niekedy je súper jednoducho lepší. Prišla mu posila, my sme hrali príliš veľa zápasov v ostatnej dobe, máme viac zranených, brankár nemá svoj deň. Moja úloha je dať zo seba to najlepšie. Ak sa dá, tak trochu viac a lepšie ako včera. A to, či vyhráme, môžeme nechať na prirodzený vývoj.

Mnoho hokejistov nad 40 rokov hovorí “Môžeme prehrať. Ak vydáme zo seba všetko a stane sa, zablahoželáme súperovi”. Prípadne ako komentár na mládežníkov “Nevadí, že prehrali, bojovali vynikajúco”. Vedia o čom hovoria, prehrali už mnoho krát.

Držím palce mládežníkom aj tým skôr narodeným, ktorí brúsia seniorský extraligový ľad.

Na záver ešte dodám, že výhra je, samozrejme, krásna méta. A keď sa dosiahne, sme spokojní, šťastní. Sme predsa víťazi. A vtedy si povieme, funguje to. Naša metóda funguje. Aj keď sa však výhra nedostaví – a nemusíme sa nevyhnutne baviť o športovej výhre – dôležité je, aby sme mali pocit, že sme do toho dali všetko. Výsledok nezávisí totižto len od nás. Vždy sú tu externé vplyvy. Vždy je tu niečo, čo my ovplyvniť nedokážeme. Čo však máme v rukách je náš výkon. Naša snaha a naše úsilie. Ak budeme všetko robiť najlepšie ako vieme, s plným nasadením, nemôže nás zlomiť ani prehra.