Samo Socha je iný ako väčšina vrcholových hokejistov. Zapojil do svojho tréningu niečo naviac. Aj keď cesta mladého reprezentanta do vysnenej súťaže je ešte ďaleká, jeho meno svet určite spozná v súvislosti so zaujímavým kontraktom v profesionálnom hokeji. Ak samozrejme bude pokračovať tak, ako doteraz. Tu sú tri oblasti, prečo sa rozdiel vo výkonnosti voči iným vrcholovým hokejistom bude v budúcnosti prejavovať stále viac.

1. Zmena stavu a koncentrácie na povel

Prvým rozdielom je, že pozná spôsoby, ako v priebehu pár sekúnd zmeniť svoj mentálny stav. Vedome a na vlastnú objednávku. Nezoslal mu to hokejový Pán Boh vo forme talentu, naučil sa to usilovným tréningom. Dnes je v tejto disciplíne s exponenciálnym vplyvom na výplatnú pásku už na úrovni svetovej alebo aspoň európskej triedy.

„Musíme si nastaviť hlavu na víťazstvo a nič iné nepripustiť,“ povedal v skvelej nitrianskej sezóne 2018/19 v rámci semifinálovej série so Zvolenom skvelý Braňo Rapáč, ktorého si úprimne hlboko vážim Je dobre, že Braňo a pár ďalších to vie, veľmi im to pomáha. Väčšina (aj vrcholových) športovcov iba vie, že je dobre takéto niečo urobiť, ale ako to skutočne a nespochybniteľne vykonať, je v polohe ústnych tradícií. A privádza to ešte väčšiu frustráciu, ak hráč v rozhodujúcom zápasu vidí, ako to kolega/súper vie a jemu to nejde, Nikto ho to nenaučil, nemal to šťastie naučiť sa to intuitívne a ani nemá šancu porozprávať sa s profesionálom na túto tému.

2. Som obeťou okolností alebo ja určujem, čo sa stane

Druhým rozdielom je základné nastavenie, či sa mi udalosti dejú, alebo ja určujem, čo sa stane a na každej situácii sa posuniem ďalej k budúcemu víťazstvu. Ak situácia nedopadla dobre, je tu preto, aby som sa z nej poučil. Krásna teória, verte mi, veľmi náročná v praktickom živote. Hľadanie vinníkov inde ako u seba je populárne aj v športe.

„To sa ti stane opäť a pôjde o oveľa viac, ako teraz.“ povedal som mu, keď ich rozhodca potopil v rozhodujúcom zápase o konečné prvé miesto v základnej časti dlhodobej súťaže. A on na to „Ja viem, preto som nesmierne rád, že som to zažil v tomto veku.“ Padla mi sánka prvý krát v tomto koučingovom stretnutí. Koľko mladých športovcov má takýto nadhľad? Počas celej našej diskusie o tomto zápase sa ani raz nesťažoval, s chladnou hlavou analyzoval, čo a kedy nastalo a hľadal poučenie PRE SEBA do budúcnosti.

 

3. O trochu skôr

Tretím rozdielom je poznanie, že jeho súčasná situácia je výsledkom toho, ako sa ON ROZHODOL V PREDCHÁDZAJÚCICH sekundách/minútach/hodinách. Bavíme sa na tému „Videl si, že ten obdržaný gól sa udial už na súperovej modrej?“, „Čo si si všimol pred tým, ako sa to stalo a ako to nabudúce urobíš tak, aby si zmenil výsledok?“ Niečo na spôsob Sama Bučeka a jeho gól nakreslený na smetiaku v prestávke v kabíne. Video je stále k dispozícii tu. Favorizované odpovede môžu byť napríklad „zmenil som spôsob bránenia na toho hráča“, „viac si s kolegom zakričíme“, „nedám sa vyprovokovať v tejto situácii“, „prihrávam skôr“ atď. Robí to v zápase nie preto, lebo mu to káže tréner, ale preto, že tak dokáže zmeniť zápas.

Pri tejto zručnosti typu Wayna Gretzkého „Nekorčuľujem tam, kde je puk, ale tam, kde bude“ je podstatné pochopiť jedno – veci sa zvyčajne rozhodnú skôr, ako si myslíme, že sa rozhodnú. Preto mám rád, keď mi gólovú akciu zo záznamu ukážu celú a nielen od náprahu na finálnu strelu. Takmer vždy niekto urobil chybu alebo naopak nejaký výborný ťah oveľa skôr, ako v poslednej sekunde.

Príkladom, ako cieľavedome zmeniť celé nastavenie tímu, bola situácia pred rozhodujúcim zápasom série play off. Po dvoch prehrách na ľade súpera s nepresvedčivým výkonom Samo videl pred zápasom, že sa začína opakovať scenár s naladením tímu na nepriaznivý výsledok. Nebol kapitánom, ale nehodlal prehrať. Vytiahol celý tím na tribúnu a predviedol poradu, za ktorú by sa nemusel hanbiť korporátny manažér ani vikingský bojovník.

Prvé kolo pre každého bolo zodpovedať otázku – V čom vynikám, v čom som hokejovo dobrý? Neuveriteľný priming. Druhé kolo bolo skvostným pokračovaním – Čo ty urobíš pre dnešné víťazstvo? Na to je zase anglické slovo commitment. Keď sa to poskladá jeden hráč na druhého, vzniká tak ten ospevovaný kolektívny výkon. To bolo druhý krát, keď mi na tom stretnutí padla sánka, takto som mu to presne nehovoril. Stvoril to sám na základe toho, čo sa naučil a z pochopenia situácie. Konal skôr, ako to mohol súper vidieť. Aj preto presvedčivo vyhrali 7:1. Extraligistom som veľa krát hovoril, že kolektívny výkon vzniká z výkonu jednotlivcov. Kto ho však rozbehne? Odpoveď na túto otázku mení športovú históriu.

Milujem, keď mi na stretnutiach môže od prekvapenia padnúť sánka. Viem, že športovec sa posúva tam, kde ho súper nemá šancu dostihnúť. Samo, je mi cťou pracovať s tebou.