Každý z nás to robí, dokonca denne! No aj tak je autohypnóza či hypnóza stále zahalená mystičnom a niekedy aj dávkou strachu.

Možno sa teraz čudujete a hovoríte si, že vy ste sa určite nikdy samo nezhypnotizovali. Pritom ste to možno len dnes spravili niekoľkokrát. Skúsme, či to nebol napríklad jeden z týchto scenárov:

  • Ráno ste vstávali s pocitom, aký ťažký a náročný deň to bude, úplne ste to videli, celý deň vám prebehol pred očami
  • Predstavili ste si ten online meeting, na ktorom bude opäť ten kolega či klient, s ktorým je nadmieru tažká komunikácia
  • Už dlhšie sa chcete s partnerom či partnerkou porozprávať o niečom dôležitom, no už teraz vidíte tú odmietavú reakciu a neviete si predstaviť inú

A tieto situácie, ktoré sme si už dopredu predstavovali, sa vo väčšej miere udejú. Používame tu totiž silu autohypnózy. Ukazujeme nášmu mozgu ako má reagovať a podľa akého scenára budeme konať. A mozog nám tak pomôže naplniť obraz, ktorý sme si dookola opakovali v našej predstave.

Možno u vás viac ako predstavivosť funguje samo-sugescia či afirmácia. Možno používate na seba slová tak, ako niekto iný predstavy. Váš vnútorný dialóg môže znieť napríklad takto:

  • To zas bude deň, hotový cirkus, samý chaos, nikto nič poriadne nespraví a nakoniec to padne celé na mňa
  • Ach, vôbec nemám chuť ísť na ten call, zase tam bude tamten človek, mám toho plné zuby
  • Radšej to urobím sám/sama, než si vypočuť, že prečo to nemôže daný človek urobiť, nechce sa mi do toho

To, čo sme si vsugerovali a nahovorili, sa do veľkej miery stane. Alebo sa ani neodhodláme urobiť to, čo chceme, lebo sme si to odhovorili. Opäť sme použili silu autohypnózy.

Niekedy spravíme kombináciu oboch a svoju samo-sugesciu podporíme vytváraním obrazov.

Keď si veci predstavujeme alebo si ich vsugerúvame, zvyčajne sa ponoríme do svojho vnútorného sveta a vytvárame spôsoby a scenáre, ktoré pre nás nemusia byť užitočné.

Možno vám teraz napadne, že keď je to také jednoduché, stačí používať pozitívne predstavy a sugescie. Želala by som si, aby to tak bolo.

Je ťažké si začať predstavovať a vsugerovať si, že som sebavedomý človek, keď celé moje vnútro je zahltené rokmi betónovaných predstáv a samo-sugescií o opaku.

Je to jednoduché až vtedy, keď porozumieme princípom vytvárania vizualizácie a samo-sugescie. Keď pracujeme so svojou realitou a krok po kroku ju meníme. Ako? Uvediem na príklade.

Chcem posilňovať svoje sebavedomie.

Čo nefunguje:

Stáť pred zrkadlom a dookola si opakovať “Som sebavedomý/á”.

Mozog si s tým nevie poradiť – nevie čo s tým má urobiť a tým pádom sa to nemá ako stať realitou. Sebavedomie je príliš abstraktný pojem.

Čo funguje:
Položiť si otázku: Čo pre mňa znamená byť sebavedomý/á? V akej oblasti potrebujem zvýšiť svoje sebavedomie?
Povedzme, že byť asertívnejší/ia na stretnutiach. Môžem sa preto zamyslieť nad tým, v ktorých oblastiach to bude pre mňa najjednoduchšie a najreálnejšie.

Viem, že som fakt dobrý/á v interpretovaní dát, je to svet, ktorému rozumiem. O tom sa dokážem baviť, keď to niekoho zaujíma.

1. krok
Môžem spraviť rozhodnutie, že svoju asertivitu budem trénovať práve v tejto oblasti.

2. krok
Poviem si, že ju budem trénovať na virtuálnych meetingoch, lebo je to pre mňa lepšie predstaviteľné, môžem mať dáta okamžite k dispozícii.

3. krok
Pomocou vizualizácie ukážem svojmu mozgu, ako to bude prebiehať. Vo svojich predstavách som na online meetingu, všetko potrebné mám k dispozícii, sedím vystreto, dýcham plynule, pri téme o dátach prehovorím, napíšem do chatu, že chcem prehovoriť (dajte tam to, čo u vás funguje), môj hlas je jasný, slová mi ľahko plynú z úst (je to téma, v ktorej som doma), počujem otázky a odpovedám na otázky s ľahkosťou, požívam dáta, ktoré mám k dispozícii, cítim sa dobre, je to moja téma. Meeting končím s dobrým pocitom.

4. krok Vytváram si vlastnú samo-sugesciu či afirmáciu, napr. “S každým hovorením o dátach som si istejšia a istejšia.”

A prečo tento systém funguje? Lebo potrebujete ukázať svojmu mozgu nový spôsob. Tieto techniky sú najúčinnejšie v hladinách theta. Ak nepraktizujete vedomú zmenu mozgovej frekvencie pomocou authohypnózy, meditácie alebo inej techniky, tak najjednoduchšie je využiť prirodzené preladenie sa mozgu. Urobte to pred tým, než zaspíte alebo ihneď po zobudení. Postupne si všimnete, že sa stávate istejším/ou, asertívnejším/ou a bude jednoduchšie to preniesť do osobných stretnutí.

Dodatok na záver

Všetky techniky sú funkčné iba vtedy, ak sú s vami v súlade a prispôsobíte ich sebe. Všeobecné vizualizácie a afirmácie väčšinou nefungujú, iba ak ste sa náhodou trafili. Najdôležitejšie je pochopiť princípy, vďaka ktorým potom môžete meniť to, čo potrebujete.