Ty si ako Tvoja mama/ otec.
Som ako moja mama/ otec.

Pri čítaní týchto viet Vás zamrazilo? Cítite stres? Prečítajte si predchádzajúci post.

Dnes sa venujem inšpiratívnej stránke, keď pri čítaní tých viet vám naskočí pocit obdivu a inšpirácie a poviete si:
Chcem byť ako moja mama/ otec.
Ak Vám niekedy prebehne myšlienka, pocit, že niektoré kvality Vášho rodiča by ste chceli v sebe posilniť, tak to môžete urobiť nasledovne:

1.    Sadnite si na pokojné miesto, doprajte si čas sami so sebou.
2.    Zoberte papier alebo si premyslite, ktoré je to správanie, ktoré obdivujete na svojom rodičovi.
Ako to vyzerá, čo robí ten rodič, čo hovorí, ako sa to prejavuje. Tento krok je dôležitý. Potrebujete to mať čo najkonkrétnejšie, spomenúť si na situácie, kde sa to prejavuje.
Máte?
3.    Teraz si zatvorte oči, dýchajte plynule, netreba sa o nič snažiť, stačí si dovoliť byť v polohe akej ste, dýchať tak ako dýchate, stačí, keď to bude pohodlné a príjemné.
4.    Predstavte si pred sebou svojho rodiča, môže to byť obraz, film, dajte tomu farbu a vybavte si tie situácie a momenty a to správanie, ktoré obdivujete na svojom rodičovi. Pozerajte sa, vnímajte, všetky detaily (postoj tela, slová, mimiku tváre, pocit, ktorý z nej/neho ide..)
5.    Môžete si dať k tomu slová obdivu. Napr: ako skvelo moja mama/ otec zvláda túto situácia, aj ja si želám mať jej/jeho schopnosti. Dajte si tam svoje vlastné slová, ktoré vám prichádzajú
6.    Ste spokojný/á s obrazom? Je tam všetko, čo by ste chceli preniesť na seba?
7.    Teraz, vstúpte do obrazu a objímte svojho rodiča a povedzte: Páči sa mi ako sa správaš v týchto situáciách a beriem si to od Teba. Si v tomto moja inšpirácia a vzor. Ďakujem.
Môžete až fyzicky cítiť ako vybrané schopnosti vtekajú do vás, ako sa integrujú, splývajú s vašimi schopnosťami.
8.    Poďakujte sa a zostaňte chvíľu v pokoji. Nechajte nech ten pocit, ktorý máte sa roznesie po celom vašom tele.

Cvičenie môžete opakovať na posilňovanie toho čo si želáte.

Cvičenie pravdepodobne nebude fungovať, ak budete chcieť zmeniť to kto ste. Ak je váš rodič napríklad systematický  a vy ste skôr človek flexibilný/á a chceli by ste sa úplne pretvoriť, tak to pravdepodobne nebude fungovať.
To či vám to bude fungovať, už napovie pocit pri samotnom cvičení. Ak vám to nepôjde (neprídu tie správne pocity, neviete si to predstaviť, zrazu je to akési čudné), skúste sa zamyslieť, či to čo chcete, je v súlade s vami, či to nie je príliš veľká zmena, ktorú chcete dosiahnuť. Či to naozaj chcete alebo je to presvedčenie, že tak to má byť, a ak taký/taká nebudete tak nie ste dosť.

Cvičenia, ktoré sem dávam slúžia na sebapoznávanie, na pestovanie úprimnosti voči sebe, pristupujte k nim so zvedavosťou.