Toto počujem od svojho partnera, keď s ním neviem diskutovať na jeho obľúbené témy. Počúvam to pravidelne. Vidím, že sa hnevá, že nechápe, že to neviem.  Mám pocit, že som úplne hlúpa a neviem sa vyjadrovať. Začínam si o sebe myslieť, že som úplne neschopná.

Ktoré témy máte rada?

Odpoveď….

 

Čo sa teraz udialo?  Ako ste sa vyjadrovali? Ako ste sa cítili? Čo vám z toho vychádza?

Odpoveď:

Takže to nie je o mne. Ja sa viem vyjadrovať, mám svoje témy, sú však iné ako môjho partnera. Nie som hlúpa, mám to iba inak ako on.

 

Čo s tým?

Odpoveď:

Poviem, máš pravdu toto neviem tak, ako si predstavuješ a je to v poriadku. Táto téma ma až tak veľmi nezaujíma. Mám iné témy, ktoré ma zaujímajú. Čo keby sme sa rozprávali o tom čo nás oboch zaujíma.

 

Záverečný dodatok

Príbehy mnohých žien a mužov. Opakované tvrdenie sa začne stávať pravdou. Ak od osoby, na ktorej nám záleží počujeme opakovanú kritiku, môže sa stať, že začneme o sebe pochybovať. Naše sebavedomie pôjde dole. Dávame váhu tomu čo ten človek hovorí (partner/ka, kolega/yňa, priateľ/ka, rodič…). Sme sociálne bytosti, na prežitie potrebujeme vzťahy. Strach, že budeme opustení v nás spustí mód prežitia a snažíme sa meniť/ prispôsobiť predstavám druhých.