😨Neviem spať, hlava mi bzučí, myšlienky víria v hlave… Dlho mi trvá, kým zaspím, je to každovečerná frustrácia. Už cez deň, keď pomyslím, že večer idem spať, tak mám obavy či zaspím.

Zaspávanie je dnes bežný problém našich preťažených hláv. Často nevieme zaspať lebo:
🗁 Máme nedoriešené/ otvorené veci na racionálnej a emočnej úrovni
napr. nestihol/a som dokončiť niečo dôležité:
1. racionálna – uvedomujem si dôležitosť tej veci a všetko s tým súvisiace
2. emočná – obava, čo z toho bude, čo to bude o mne hovoriť, aký to bude mať dopad na mňa, aké budú dôsledky, scenáre sa rozbehnú v hlave

alebo

S niekým som mal/a spor/hádku, ktorá ma ťaží, dokola si prehrávam situáciu a napriek únave neviem zaspať a keď zaspím, tak sa uprostred noci zobudím a už nezaspím
….

😨Obava z nezaspatia a to platí, aj keď sa v noci zobudím lebo:
– spať „musím“
– keď nebudem spať, tak budem ráno neschopný/á
– uprostred noci, už mám iba dve hodiny na spánok, „musím“ zaspať
– veľmi sa snažíme až to nejde

Na prvú časť existujú rôzne metódy, ako si vyprázdniť hlavu, uzatvoriť alebo ukázať mysli, že vieme a vyriešime, aby sme mohli spokojne spať. Niekomu pomôže GTD, ktorú učí aj ✔️ Pista Godo ✔️.., niekomu pomôže práca s časťami, ktorú učím ja, niekomu kombinácia techník a prístupov.
Na začiatok je dobré uvedomenie si: toto sa deje v mojej hlave a potom môžem nájsť to, čo funguje pre moju hlavu.

Druhá časť sa častokrát vyrieši, keď sa vyrieši prvá časť. Ak však obavy pretrvávajú, vtedy môže pomôcť zmena nastavenia.
Miesto idem sa usilovať zaspať, si ľahnúť do postele s tým, že v posteli je príjemne.
Uvedomiť si, aké je to fajn len tak ležať, byť zakrytý/á paplónom, že tu v posteli si môžem len tak ležať bez toho, že čokoľvek treba, že moje telo si chce oddýchnuť a že to nechám na neho, nech si zvolí postup zaspávania. Je to v poriadku, dôverujem svojmu telu, že bude spať toľko, koľko potrebuje. Odovzdám sa posteli a procesu 😊

Keď sa zobudím o 4 ráno, miesto: ach už iba 2 hodiny spánku,
poviem si: ešte môžem byť dve hodiny v posteli a zopakujem nastavenie hore popísané.

Viete si pomôcť aj počúvaním meditácie, ktorá je určená na zaspávanie. Veľmi dobre funguje Michael Sealey, kombinácia jeho hlasu a hudby, je zaručene uspávajúca. Link prikladám v komentári.

Tu na Linked in je veľká komunita ľudí, budem rada, ak sa podelíte o to, čo vám funguje pri zaspávaní, možno tým niekomu pomôžete.