Je dôležitou esenciou nášho života. Udržiava nás pri živote, chráni nás v nebezpečných situáciách, na druhej strane nás limituje. Robíme, čo nechceme robiť a nerobíme to, čo chceme. Sme s ľuďmi, s ktorými nechceme byť a nie sme s ľuďmi, s ktorými byť chceme. Čo za to môže? Náš strach.

Možno poznáte tieto situácie:

  • Som manažér a v tíme mám človeka, ktorý nepodáva porovnateľný výkon ako ostatní. Viem, že s tým mám niečo urobiť, bol som na školeniach, techniky ovládam a napriek tomu to neurobím. Trápim sa, žerie ma svedomie, viem, že tím čaká, že s tým niečo urobím, nemám však silu to urobiť, niečo mi v tom bráni.
  • Som zamestnanec a viem, že môj plat je nižší, ako by mal byť. Mám výborné hodnotenia, v práci mi dávajú najavo, že sú so mnou spokojný. Viem, že mám fakty a argumenty na to, aby som otvoril diskusiu o mojom zvýšení, napriek tomu to nerobím. Vnútorne ma to hnevá, v mojej hlave mám monológ o nespravodlivosti, som znechutený, možno až zatrpknutý, viem, že s tým mám niečo urobiť, nemám však silu to urobiť, niečo mi v tom bráni.
  • Som zamestnanec s dobrou reputáciou, svoju prácu si robím dobre a mám túžbu sa v rámci firmy posunúť na úplne iný typ pozície, aký teraz robím. Viem, že to firma podporuje, vidím príklady okolo seba. Viem, že by ma to bavilo a napriek tomu to neurobím. Som frustrovaný, nespokojný, prestávam mať radosť, viem, že môžem otvoriť diskusiu na túto tému, nemám však silu to urobiť, niečo mi v tom bráni.
  • Som kamarát, svoj čas venujem blízkemu priateľovi, ktorý má dlhoročné problémy. Problémy, ktoré vie riešiť, ale nechce. Urobil som všetko, čo som mohol, no vidím, že sám nechce zmenu. Z každého nášho stretnutia či telefonátu som už unavený. Viem, že by som náš vzťah mal buď ukončiť alebo vymedziť jeho hranice, napriek tomu to neurobím. Som frustrovaný, otrávený vždy, keď vidím, že volá, viem, že sa s ním mám o tomto porozprávať, nemám však silu to urobiť, niečo mi v tom bráni….

A v príkladoch by som mohla pokračovať. Zažívame to všetci. Na logickej úrovni vieme, čo máme urobiť, chýba nám však vnútorná sila a odhodlanie to urobiť. Akoby tam bola prekážka, ktorá nás drží, spútava, a je silnejšia ako my. Je to úplne normálne. Nie sme preto ani horší a ani slabší. Sme absolútne normálni nedokonalí ľudia, a tak je to v poriadku. To čo nám v takýchto momentoch bráni urobiť to, čo naozaj chceme, je strach na podvedomej úrovni. To je to vnútro, ktoré drží a nepustí. Darmo rozum hovorí a dáva logické argumenty.

Dobrou správou však je, že dnes vieme, čo sa s tým dá urobiť. Môžeme sa vybrať viacerými cestami:

  1. Naučím sa, ako si v týchto situáciách pomôcť
  2. Zájdem za niekým, kto mi pomôže poradiť si s týmto jedným strachom a ako ho zvládať
  3. Cítim, že tam je viac vrstiev, na ktoré sa treba pozrieť a začnem na sebe systematicky pracovať

Ak máte pocit, že spôsob akým pracujem, by vám vedel pomôcť, rada vás uvidím vo svojom programe autohypnózy alebo na individuálnej konzultácii.

 

Ak vás autohypnóza láka a chcete vedieť viac, tak vás pozývam na otvorenú online prezentáciu a diskusiu, kde sa môžete spýtať čokoľvek, čo by ste o tejto skvelej technike chceli vedieť.

Taktiež vám rada odpoviem na akékoľvek otázky ohľadom mojej práce. Môžete ma zažiť „naživo“ vo virtuálnom svete.

Budem sa na vás tešiť 13.10.2021 od 17:00 do 18:00. Informácie ohľadom pripojenia nájdete TU.