Pre tých, ktorý radšej počúvajú, článok prehovorený do audio nahrávky:

 

Vykročila som a budujem svoj vlastný klan. Predchádzala tomu práca so svojimi vlastnými strachmi.

Chcem sa s vami podeliť o tom, čo som spravila a čo mi pomohlo. Moja intuícia mi hovorila vykroč, môj strach hovoril zostaň a používal na to jednoduchú taktiku a to samo spochybňovanie.

Som hypnotizér s absolvovaným výcvikom a záverečnou skúškou. Pomocou workshopov alebo individuálnych sedení som počas 4 rokov úspešne naučila viac ako 50 ľudí autohypnózu a aj napriek tomu mi môj strach hovoril, že vlastne nič neviem. No keď som si dala na kopu fakty, uvedomila som si, že to nie je úplne pravda.

Hypnóza je pre mňa úžasný a fascinujúci svet, v ktorej sa neustále vzdelávam. Som členom hypnotickej akadémie Mika Mendela, v ktorej ďalej budujem a rozvíjam svoje hypnotické a NLP (neuro-lingvistické programovacie) zručnosti. Veľa sa vzdelávam aj vďaka rôznym knihám a podcastom s odborníkmi z celého sveta. Iste, nikdy nebudem vedieť všetko a tak je v poriadku. Podarilo sa mi však zlomiť ten strach, že nič neviem lebo to nie je pravda. Dôležité tiež je, že mám neustálu chuť sa aj naďalej v tejto oblasti vzdelávať, rásť, pracovať s najnovšími poznatkami a pomáhať vám

Pomáhanie ľuďom je moja vášeň, milujem to čo robím, napĺňa ma to radosťou a spokojnosťou, keď vidím, že dokážem pomôcť a častokrát veľmi rýchlo, napriek tomu môj strach hovoril čo ak je to hlúposť a ty sa neuživíš. Pomohlo mi uvedomiť si, že si poradím, že chcem robiť to čo robím. Fakty mi hovoria, že ľudia potrebujú pomoc a sú ochotní za ňu zaplatiť a ja im viem pomôcť.

Ďalší môj strach hovoril, že som stará na to, aby som začínala niečo nové. Tu som na svoj strach použila techniku refraiming (zmena uhlu pohľadu na problém/ udalosť) a uvedomila som si, že na mojom veku „starobe“ je cenná moja skúsenosť, vedomosti, pokoj a to, že viem čo ma baví a napĺňa.

Zaujímavý fakt som si prečítala v knižke Všestrannosť od Davida Epsteina – vrelo odporúčam: Citujem z jeho knihy, strana 19:

A predsa pri päťdesiatročnom zakladateľovi technologickej firmy je takmer dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť, že rozbehne mimoriadne úspešnú firmu, ako pri tridsaťročnom, a tridsaťročný má väčšiu šancu ako dvadsaťročný. Výskumníci na Severozápadnej univerzite, MIT a Americkom úrade na sčítanie ľudu študovali nové technologické firmy a zistili, že priemerný vek zakladateľov v najrýchlejšie rastúcich startupoch v čase ich založenia je 45 rokov

Všetko čo som popísala hore bola práca na vedomej/ intelektuálnej úrovni. Potrebovala som však prepísať staré scenáre v mojom podvedomí. V stave autohypnózy som použila techniku Mindscaping vytvorenú Mikom Mandelom a Timeline, ktorá pochádza z NLP, obe techniky pracujú s odstránením prekážok, ktoré nám blokujú budúcnosť a zároveň modelovaním novej budúcnosti.

Moja zásada je, že všetko čo učím ľudí praktizujem na sebe. Toto všetko mi pomohlo vykročiť.

Ak máš pochybnosť a strach, je to v poriadku. Každý ho máme. Je to náš obranný mechanizmus, ktorý nám pomáha prežiť. Sú však situácie, kedy nám neslúži a limituje nás. Na chvíľu si predstav, že sa môžeš rozhodnúť slobodne a vykročiť robiť to čo ťa baví, máš rád, dáva ti to radosť a pocit spokojnosti. Všetci máme v sebe aj strach a aj schopnosť urobiť to čo si želáme. Niekedy to zvládneme sami a niekedy k tomu potrebujeme niekoho iného. Nech je tvoja cesta presne taká aká je pre teba dobrá.