Spávaš/te dobre?

Toto je otázka, ktorú často dostávam od klientov a známych. Moja odpoveď je áno.

Na to väčšina reaguje, že mám šťastie, že spávam dobre. Môj spánok nie je o šťastí. Môj spánok je moja priorita, ktorá sa skladá z rôznych kúskov.

Čo robím:

Fyzická úroveň:

 • Chodím spať zhruba v rovnakom čase, inak v lete a inak v zime
 • Večer nepijem alkohol. Alkohol je anestetikum, zabraňuje dosahovať hlboký spánok a rem fázu
 • Kávu si dávam najneskôr o 14:00
 • Pravidelne cvičím
 • Studená spálňa
 • Zatemnovacie závesy

Z každého existuje výnimka, fungujem však zhruba na 90%.

Mentálna úroveň:

Zaspávanie:

 • Pred spánkom si čítam oddychovú literatúru, pomáha mi preladiť mozog, je to ako rozprávka pred spaním
 • Ak, by sa mi z nejakého dôvodu nedarilo zaspať, tak použijem nasledovné techniky:
  1. body scan – postupné uvoľňovanie tela, naučila som sa ho, keď ešte meditácie neboli populárne. Na českom rozhlase pani doktorka, ktorej meno si nepamätám, robila takéto relaxácie a ja som pri nich zaspávala. Neskôr som sa naučila ho robiť sama, bez sprevádzania
  2. sústredenie sa na výdych a hlavne predĺženie výdychu
  3. spánkové hypno meditácie od Michaela Sealeyho
  4. dovolenie si nespať a užívať si posteľ, príjemnú perinu a povedať svojmu telu, že mu dôverujem, že mi dopraje spánku koľko potrebujem. Sústredím svoju pozornosť na polohu tela, ako sa mi dobre leží, ako ma perina príjemne obopína, celá moja pozornosť, ide k tomu, že je to super si takto ležať v posteli a vnímam, všetko príjemné s tým spojené. Myseľ sa uvoľní a zaspím

Ak sa v noci prebudím:

 •  beriem to ako súčasť spánku, je bežné sa občas v noci zobudiť, nedávam tomu význam
 •  ak sa náhodou pozriem na hodinky, nech je tam akýkoľvek čas moje nastavenie je: super, ešte môžem pobudnúť dve hodiny v posteli. Chyba, ktorú mnohí ľudia robia, že zapnú filter MAL/A by som spať a to ich kompletne vystresuje a hlava sa rozbehne.
 •  ak sa hlave rozbehne lebo ma čaká niečo dôležité:
  Príklad, pripravila som špeciálny workshop pre board level a samozrejme, že chcem, aby to bolo užitočné a takmer dokonalé. Typicky viem, že pred takýmto niečím budem mať ľahší spánok a budem sa budiť, lebo hlava to bude chcieť mať „poriadne“ nachystané.
  To čo robím je, že tomu neprikladám význam. Urobím body 1, 2, a 3 z pred zaspávania a niečo zafunguje. Nestresujem sa, že ráno nebudem vyspatá a bude to katastrofa. Viem, že ráno nebudem dokonale vyspatá a zároveň verím v svoje schopnosti a to že jedna slabšia noc mi nezabráni dodať to čo potrebujem, pretože dôverujem svojej príprave, svojim schopnostiam a vedomostiam, ktoré mám.

To čo je najdôležitejšie je, že spánok je moja priorita č. 1 a zároveň si mentálne nevytváram tlak, že sa musí nejako presne diať. Viem, že niektoré dni je spánok super a niektoré slabší, to čo je pre mňa dôležité je, že kúsky, ktoré k tomu prispievajú praktizujem konzistentne.

Všetko čo som popísala, je pravidelné trénovanie a môj postoj k spánku.

Toto funguje v mojej realite. Inú realitu majú rodičia s malým dieťaťom alebo ľudia, ktorí pracujú na smeny alebo…iné dôvody.

Týmto postom vás chcem pozvať, aby ste si našli svoje funkčné dieliky, ktoré vám pomôžu možno k lepšiemu spánku.