XY povedal: Ťažko sa mi zaspáva. Som unavený, ale v mojej hlave stále chodia myšlienky. Neviem zaspať. Spím málo. Som unavený a potom si líham so strachom, že nezaspím. Mám pocit, že idem v slučke. Neviem čo s tým.

EK: Povedzte mi ako vyzerá váš deň.

XY povedal: Ráno veziem jedno dieťa do školy, teda keď sa chodí.. Potom idem z meetingu do meetingu. Mohol by som pracovať 24 hodín denne, aj tak by som nestihol všetko. Stále mi chodí v hlave čo všetko mám spraviť. Čo ma ešte čaká, že to nestihnem a čo potom. V podstate som v konštantnom napätí ako to zvládnem. Nechcem zlyhať, chcem všetko stihnúť a zvládnuť.. Ešte aj v posteli nad tým rozmýšľam…a potom neviem zaspať a už to ide dokola…

EK: Prečo toľko pracujete?

XY povedal: Mám ženu na materskej a dve malé deti. Potrebujem si prácu udržať. Mám strach, že keď by som poľavil alebo niečo odmietol, tak prídem o prácu.

Pretočenie k záverečnému finále

XY zažil aké je to zmeniť svoj stav strachu na pokoj. Naučil sa systémovú techniku, ktorú môže používať vždy, keď ju bude potrebovať. Nabudúce budeme pokračovať, pretože niektoré veci potrebujú bezpečné, postupné a udržateľné zmeny.

Záverečný dodatok

A sme tam, pri strachu. Strach je o prežití. Prežitie znamená, že niekam patríme, do tlupy (firma, rodina, komunita…), ktorá nám pomôže prežiť.  Strach nás však môže celých pohltiť a vtedy prestaneme vidieť možnosti a dokonca si ho začneme autosugesciami (musím, nedá sa inak…) pestovať. V prípade ako je hore, potrebujeme čas a pripustiť si, že existuje aj iná cesta. Malými bezpečnými krokmi zmeniť to čo teraz robíme, vo vlastnom tempe, s ohľadom na vlastné okolnosti. Aké sú tie iné bezpečné a užitočné možnosti, ktoré som pre strach nevidel/ nevidela?