Neviem, čo v živote mám robiť. Chýba mi zmysel života. Načo som tu? Zdá sa mi, že všetci v tom majú jasno, iba ja to nemám. Vidím ľudí okolo seba, ktorí vedia a cítim sa z toho mizerne. Som úplne frustrovaný.

Často ku mne prichádzajú ľudia medzi 25 – 30, veľmi frustrovaní, že nemajú definovaný zmysel života. Je to ďalšia mantra modernej doby. Tlak na jasné pomenovanie zmyslu života, priam existenčnej otázky Na čo som tu? Veľa je o tom kníh, článkov, motivačných videí, vytvára sa určitý tlak, že ak to teraz hneď nevieme, tak sme úplné zlyhanie a plytváme našim životným potenciálom.

Učím ich dôverovať svojim inštinktom, zvedavosti, všímavosti, ktoré ich budú viesť k veciam, ktoré sú zaujímavé, hodnotové a áno dávajú aj zmysel. Potrebujeme si život ošahať, zažívať, užívať, aby sme zistili, čo je to, čo nám dáva zmysel a aj to čo nám zmysel nedáva. Je to skladačka, ktorá sa vyskladá, keď budeme veci robiť pretože sa nám páčia, máme z nich radosť, ťahá nás to tam, rozumieme im, aj veci, ktoré nám niekto nanútil, boli ťažké, nepríjemné a cez to všetko sa nám začne filtrovať čo nám v živote dáva zmysel. Je to krásna učiaca sa cesta.

Môže to byť rébus, ktorý je zaujímavý a možno bude chvíľu trvať, kým ho rozlúskneme alebo to môže byť ťažké bremeno, ktoré je, s každým ďalším dňom ťažie a robí nás menšími.

Čo si vyberiete?

Nech je to akokoľvek, prirodzene nás to ťahá k veciam, ktoré nám dávajú zmysel, cítime sa tam dobre, s jasným pomenovaním alebo aj bez neho. Všímajte si, čo robíte a čo vám z toho dáva zmysel a robte toho, koľko môžete, vtedy to dáva zmysel.