Trend posledných rokov je zameriavať sa na svoje silné stránky.
Som zástanca tohto trendu, lebo v praxi ukazuje, že ak ich využívame viac, tak sa máme lepšie a prináša to efekt aj pre organizáciu.

Niekedy nastáva chaos v tom, čo je silná stránka. Súhlasím s tvrdením, že silná stránka je to čo mi ide prirodzene a ľahko, to čo robím bez nejakého enormného úsilia. Je to niečo s čím som sa narodil/a. Uvediem príklady:

  • niekoho silná stránka je budovanie networku
  • niekoho silná stránka je plánovanie
  • niekoho silná stránka je vymýšľanie nových vecí
  • niekoho silná stránka je vytváranie procesov a oko na detail

Sú to veci, ktoré prirodzene robíme a potrebujeme ich mať vo svojom živote. Je to ako naše systémové nastavenie.

Potom sú tu veci naučené – zručnosti, ktoré môžu a nemusia byt v súlade s našimi silnými stránkami. Zručnosti sú praktické pre život. Ak nie sú v súlade s našimi silnými stránkami, tak nás stoja viac námahy a odčerpajú nám energiu.

Uvediem príklady:

  • ak moja silná stránka sú procesy a detail, dokážem sa naučiť networkovať. Samotné networkovanie ma však môže stáť oveľa viac energie ako zmeriavanie sa na vytváranie procesov a na konci dňa som oveľa viac unavený/á
  • ak moja silná stránka je networkovanie a komunikácia s ľuďmi, dokážem sa naučiť pracovať s detailom a nastavovať procesy. Ak som však ponorení/á v detaile a procesoch, tak ma stojí viac energie a na konci dňa som viac unavený/á

 

Dnes veľa ľudí robí prácu, ktorá ich stojí toľko energie, že večer už nemajú silu na rodinu, priateľov, hobby. Jeden z dôvodov môže byť, že nerobíme prácu, kde môžeme hlavne využívať svoje silné stránky.

Dôležitý je pomer. Koľko aktivít robím v práci, ktoré mi odoberajú menej energie (silné stránky) a koľko aktivít robím, čo ma sťahujú z energie.

V prípade, že cítite, že potrebujete zmenu. Už to pre vás nie je udržateľné.
Má to dopad na vaše vzťahy, zdravie… Môžete sa začať zaoberať touto vrstvou svojho JA.

Máte niekoľko možností:

  1. Otestovať sa spraviť si test silných stránok (sú rôzne, ja pracujem s Talent Dynamics)
  2. Sám/sama si zmapovať silné stránky. Začnite si všímať:
    – ktoré sú to aktivity, úlohy, ktoré robíte ľahko a možno sa do nich púšťate ako do prvých
    – a rovnako si všímať aktivity, úlohy, ktoré sú pre vás ťažké, možno ich odkladáte a robíte na poslednú chvíľu.

Takto si viete sami začať uvedomovať, ktoré sú vaše silné stránky. Zmapovanie silných stránok vám pomôže urobiť prvý krok ku zmene.